Pompy ciepła w technolgii bezpośrednie odparowanie
Ziemia to darmowy
i wydajny magazyn energii stanowiący istotne źródło ciepła.
W przypadku kolektorów płaskich wykorzystywana jest głównie energia słoneczna – energia stała i niezależna od pory dnia. Przy fachowym ułożeniu kolektora nawet w najmroźniejsze zimy otrzymamy wystarczającą ilość energii. Istnieje możliwość wykonania kolektorów pionowych o głębokości do 30mb ,które z powodzeniem osiągają bardzo wysokie współczynniki efektywności .
System bezpośredniego parowania gwarantuje najniższe koszty eksploatacji ze wszystkich dzisiaj znanych systemów gruntowych. Wykorzystują Państwo do 4/5 darmowej energii z otoczenia! .Ten wysoki uzysk temperatury i tak bardzo wysokie efekty energetyczne zawdzięczane są konstrukcji pompy ciepła .Budowa pompy ciepła pracującej w technologii bezpośrednie odparowanie-woda jest prosta w konstrukcji .Brak jest w niej pompy cyrkulacyjnej dolnego źródła ,parownika wykonanego jako wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej . Specjalnie rury miedziane pokryte PE odporne na uszkodzenia i zakopane w gruncie pracują jako parownik. Te uproszczenia skutkują tak wysokimi efektami energetycznymi.
Bez chlorowy i neutralny dla ozonu czynnik chłodniczy znajdujący się w obiegu pompy ciepła pobiera bezpośrednio poprzez rury kolektora energię z ziemi i ją odparowuje.
Firma OCHSNER oferuje system bezpośredniego parowania również do chłodzenia: poprzez odwrócenie obiegu termodynamicznego grunt odbiera ciepło z kolektora i w ten sposób latem się regeneruje względnie „ładuje” ciepłem.
System ogrzewania oparty na technologii bezpośrednie odparowanie-woda to system o najwyższej sprawności
Jeśli tylko warunki lokalne na Twojej działce są odpowiednie zastosuj pompę ciepła typu bezpośrednie odparowanie-woda
• Najwyższa średnioroczna sprawność współczynnik SPF ≥ 5,3
• 30 lat gwarancji na kolektor gruntowy
• Niski koszt wykonania dolnego źródła ciepła – tylko praca koparki
• Wymagana powierzchnia działki na ułożenie kolektora poziomego z bezpośrednim odparowaniem jest zdecydowanie mniejsza niż dla kolektora solankowego
• Brak konserwacji i okresowych przeglądów (w okresie gwarancji )
• Wydłużona żywotność sprężarki
• Ekologiczny czynnik roboczy R 290, R 404, R 407C, R 410A
Najwyższą sprawność pomp ciepła typu bezpośrednie odparowanie-woda potwierdzają wieloletnie badania nad pompami ciepła prowadzone na uniwersytecie w Klagenfurcie przez austriackiego profesora Gerharda Fanningera. Poniższy wykres pokazuje jak zmieniała się średnioroczna sprawność (SPF) pomp ciepła różnego typu na przestrzeni ostatnich lat wraz z rozwojem technologii.
Źródło: Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła, www.ehpa.org
Układanie rur dolnego źródła ciepła (parownika) w gruncie
Rury dolnego źródła ciepła Miedź zabezpieczona PE